Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie istnieje już od 1989 roku. W zamyśle jego założycieli, Teatr ma być miejscem spotkań i artystycznej współpracy twórców z całej Europy. Cele te, konsekwentnie realizowane, pozostają w pełnej zgodzie z zadaniami statutowymi Fundacji ART 2000, która jest jego bazą organizacyjno-prawną. Celem Fundacji jest stworzenie platformy współpracy artystów z różnych krajów, w rozmaitych dziedzinach sztuki, jak również pomoc młodym aktorom, muzykom, plastykom, reżyserom i innym twórcom sztuki w rozwijaniu talentów i doskonaleniu swoich umiejętności.

Od osiemnastu sezonów, od czasu, gdy Teatr Atelier otrzymał stałą siedzibę w skromnym budynku przy sopockiej plaży, w okresie letnim organizuje artystyczną imprezę, Lato Teatralne Sopot. W tym czasie scena naszego teatru gościła wielu wysoko cenionych aktorów z Trójmiasta, jak i najwybitniejszych artystów z całego kraju. Spektakle od dawna cieszą się niesłabnącym uznaniem krytyków teatralnych i publiczności. Teatr nasz jest znany na świecie ze swojej działalności promującej projekty powstałe na pograniczu kultur, szczególnie polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Od paru lat, w ramach Lata Teatralnego Sopot prezentowana jest cykliczna impreza, Spotkania z Kulturą Żydowską. Ogromne powodzenie Spotkań wśród publiczności, jak i ze strony uczestników skłoniło nas do rozszerzenia ich formuły i od 2005 roku w naszym teatrze odbywają się Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską, w międzynarodowej obsadzie artystycznej: muzyków, artystów plastyków i literatów z Polski, Niemiec, krajów Grupy Wyszehradzkiej, a także Austrii, Rosji i Białorusi, prezentujące projekty artystyczne inspirowane kulturą żydowską.

Twórcą wizji artystycznej teatru jest pieśniarz, aktor, scenograf, reżyser i Dyrektor Teatru Atelier André Hübner – Ochodlo, a współpracujący od początku mistrz teatru piosenki Jerzy Satanowski jego współtwórcą. Obydwaj dyrektorzy kreując znakomity repertuar, współtworząc niezwykłą atmosferę tego magicznego miejsca, pokazując spektakle cieszące się niesłabnącym uznaniem krytyków teatralnych i publiczności, dostarczają wszystkim naszym sympatykom niezapomnianych przeżyć.

W 1994 roku do zespołu twórców i artystów teatru dołączyła Agnieszka Osiecka. Tak się magicznie złożyło, że Studencki Teatr Satyryków był pierwszym Jej teatrem a „Atelier” ostatnim. W Atelier spędziła ostatnie trzy lata swojego życia – nie tylko pracując wybitnie twórczo (napisała dwie sztuki dramatyczne, wiele piosenek do spektakli, tłumaczenia), ale również uczestnicząc w najprostszych pracach realizatorskich (np. poszukiwaniu rekwizytów). Po jej śmierci w 1997 roku Teatr Atelier przyjął imię Agnieszki Osieckiej, które zostało mu nadane dzięki uchwale Rady Miasta, a ojcem chrzestnym tego wielkiego wydarzenia był przyjaciel poetki -tłumacz Jacek St. Buras.

Aby uczcić pamięć swojej patronki Teatr Atelier wspólnie z Fundacją Okularnicy od 1999 roku organizuje Konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej pt.: „Pamiętajmy o Osieckiej”. Agnieszka Osiecka ostatnie lata swojego życia była czynnie związana z sopockim teatrem na plaży. Pisała wiele tekstów wystawianych tylko na tej scenie. Uczestniczyła w życiu teatru, życiu aktorów i próbach odbywających się podczas jej bytności. Traktowała ten teatr jako swój „zakład pracy”, do którego często przyjeżdżała.

Adres: Aleja Mamuszki 2 2

Miejscowość: 81-718 Sopot

WWW: http://www.teatratelier.sopot.pl/

Email: teatr-atelier@sopot.pl

Tel.: 58 550 10 01

Fax: -

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ