Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Międzynarodowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego i Mistrzostwa Polski

06.09 - 08.09, 08:00 - 15:00

JEŹDZIECKIE BABIE LATO W SOPOCIE!

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (w skrócie WKKW) to jedna z najciekawszych, a zarazem najtrudniejszych dyscyplin jeździeckich. Zawody trwają zazwyczaj trzy dni, w czasie których zawodnicy muszą wziąć udział w trzech różnych konkurencjach: ujeżdżeniu, gonitwie krosowej i skokach przez przeszkody. Na koniec sumowane są wyniki z wszystkich trzech konkurencji - zwycięża ta para (koń i jeździec), która jest najbardziej uniwersalnie przygotowana.

Trzy próby, w których jeździec i koń muszą wziąć udział w ramach WKKW:

Jako pierwsze rozgrywane jest ujeżdżenie, często nazywane tańcem na koniu. Konkurencja ta odbywa się na placu zwanym czworobokiem. Jeździec i koń wykonują program składający się z wcześniej ustalonych figur: liczy się precyzja i lekkość wykonania, porozumienie miedzy człowiekiem i koniem, płynność w przechodzeniu z jednej figury do kolejnej. Pomoce jeźdźca powinny być dyskretne, sylwetka nienaganna a przejazd nacechowany spokojem. Wykonanie programu ujeżdżeniowego oceniają sędziowie, w skali od 1 do 10 za każdy ruch. Na koniec wystawiają również oceny ogólne, w których zwracają szczególną uwagę na jakość chodów konia, impuls, zaprezentowane posłuszeństwo konia oraz postawę i dosiad jeźdźca. Z sumowanych punktów po przejeździe otrzymujemy końcowy wynik procentowy (w ilu procentach został wykonany program), który następnie jest przeliczany punkty karne.

Następnego dnia zawodnicy biorą udział w próbie terenowej (kros, z ang. cross country). Trasa przebiega przez cały teren zielony Hipodromu, a po drodze na zawodników czekają liczne przeszkody: kłody, woda, tzw. wąskie fronty, stoły, oksery, szwedy, coffiny itp. Przeszkody te naśladują naturalne bariery, na które kiedyś natrafiali jeźdźcy, galopujący w lesie w trakcie biegów myśliwskich. Trasy krosu, w zależności od poziomu konkursu, różnią się trudnością i dystansem, jaki jest do pokonania. Próba terenowa to sprawdzian kondycji i wytrzymałości jeźdźca i konia.

Trzeciego dnia następuje próba skoków przez przeszkody. Rozgrywana ponownie na placu (parkurze), na którym tym razem ustawione są przeszkody w ustalonej kolejności. I znowu trudność uzależniona jest tutaj od poziomu konkursu. Przeszkody mogą mieć różną wysokość, ważne jest też ustawienie ich w odpowiedniej kolejności - w ten sposób budowniczy parkuru wyznacza zawodnikom trasę, jaką mają do pokonania na placu. W tej próbie liczy się zwinność, gdyż punkty liczone są za czysty przejazd, zaś każda zrzutka lub przekroczenie normy czasu powoduje naliczenie punktów karnych.

Na koniec komisja sędziowska sumuje punkty, jakie zawodnicy zdobyli przez trzy dni i wyłaniani są zwycięzcy. W ramach jednych zawodów rozgrywane są konkursy różnych klas - na zawodach międzynarodowych klasy te oznaczane są gwiazdkami, np. 3*, 4*. Im więcej gwiazdek, tym trudniejszy konkurs.

Zawody mają też swoje oznaczenia w nomenklaturze fachowej, i tak CNC to zawody krajowe (N - National), zaś CCI oraz CIC to zawody rangi miedzy narodowej (I - International).

Widzowie mogą oglądać zawody z trybun ustawionych wokół placu (w czasie ujeżdżenia i skoków przez przeszkody) oraz zajmując stanowiska przy przeszkodach terenowych (podczas próby terenowej). W czasie próby terenowej należy zachować ostrożność, gdyż trasy biegu koni wyznaczone są praktycznie wszędzie i łatwo wejść im w drogę. Ułatwieniem są sznurki, które wyznaczają trasę biegu. Przy każdej przeszkodzie terenowej jest też osoba, która gwizdkiem informuje o zbliżającym się do tej przeszkody koniu. Jeśli znajdziemy się w pobliżu, najlepiej rozejrzeć się i albo szybko zejść z trasy konia, albo poczekać spokojnie, aż przejedzie. Warto przy tym mieć świadomość, że koń waży ok 500 kg, a trasę pokonuje w pełnym galopie. Aby mieć jak najwięcej frajdy z oglądania zawodów WKKW warto wybrać się na wszystkie trzy dni, wówczas zobaczymy jak uniwersalny i wszechstronna jest to konkurencja.

Listy startowe, godziny rozpoczęcia poszczególnych konkursów oraz wyniki na żywo można śledzić na stronie www.zawodykonne.com. Należy wybrać interesujące nas zawody (w tym przypadku rozgrywane w Sopocie). Baza na tej stronie obejmuje wszystkie imprezy jeździeckie rozgrywane w Polsce.

W czasie zawodów rozegrane zostaną konkursy międzynarodowe oraz Mistrzostwa Polski Seniorów i Mistrzostwa Polski Młodych Jeźdźców.

Miejsce: Centrum Jeździectwa Hipodrom Sopot

Data:06.09 - 08.09, 08:00 - 15:00

Godzina: 08:00 - 15:00

Bilety: -

Kategoria: Rozrywka

Adres: Polna 1, 81-745 Sopot

WWW: www.hipodrom.sopot.pl

Email: hipodrom@sopot.pl

Tel.: 585517896

Fax: 585550644

Organizator: Centrum Jeździectwa Hipodrom Sopot

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ