Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Spotkanie autorskie z Marcinem Gienieczko

08.11 , 18:00

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na Spotkanie z podróżnikiem Marcinem Gienieczko 8 listopada 2018 godz. 18:00 ul. Tadeusza Kościuszki 14 Sopot Centrum Wstęp wolny!

Marcin Gienieczko - rocznik 1978. Z wykształcenia dziennikarz, z przeznaczenia podróżnik specjalizujący się w sportach ekstremalnych i fotograf. Ustanowił World Records Guinness –przepłynięcie Amazonki w canoe na dystansie 5573 km od Atalaya do Belem. Członek Polskiego Klubu Przygody. Pływał jako marynarz pod banderą holenderską. Z zamiłowania żeglarz. Prowadzi spotkania motywacyjne dla firm. Jeden z najbardziej aktywnych obieżyświatów w Polsce. Należy do licznej rodziny wędrownych ptaków, które nie uległy jeszcze przesadnemu zmaterializowaniu wyobraźni. Niestrudzony organizator samotnych wypraw. Zaczynał od wędrówek po Bieszczadach i Tatrach. Organizował wyprawę rowerową "dookoła Polski". Europę przemierzył wzdłuż i wszerz. Wspinał się w Hiszpanii i Rumunii. Samotnie przeszedł Pireneje od Morza Śródziemnego po Ocean Atlantycki. Konno przejechał północne rejony Mongolii. W takcie tej wyprawy dotarł do plemienia Tsataan, ostatnich Indian Mongolii. Koleją transsyberyjską podróżował po Rosji. Kurdystan podziwiał wraz ze stacjonującym tam wojskiem tureckim. Wędrował po Tybecie oraz zimą na nartach i pieszo po rzece Kołymie w temperaturze minus 53 stopnie!. W Chinach dla prasy polskiej przygotowywał materiał o klasztorze Shaolin. W trakcie tego pobytu uczył się kung-fu i zgłębiał filozofię Zen. Fotografował amerykańsko-kanadyjską ekspedycję, która wchodziła od strony tybetańskiej północno-wschodnią granią na Mt. Everest. Syberię Przybajkalską przeszedł pieszo, trzysta kilometrów przez rzeki, tajgę i góry. Tam rozpaczliwie modlił się do Boga. Zagubiony w tajdze walczył o przetrwanie. U boku syberyjskiego trapera i myśliwego opanował survival, sztukę przetrwania. Przeżył wówczas chwile, które wycisnęły niezniszczalne piętno na jego charakterze. Stał się polskim Jackiem Londonem. Specjalistą od wypraw w tajgę. W Iranie był bezpodstawnie przetrzymywany w więzieniu. U wybrzeży Libii pływał na kutrach rybackich. Niczym Ernest Hemingway polował na ryby tygrysy: marliny i tuńczyki. Bajkał przepłyną wzdłuż zardzewiałym kutrem, pamiętającym czasy stalinowskie. Tam nauczył się pić z kubków wódkę. Poznał smak bogatego życia w Monte Carlo. Pontonem spłynął Wisłą. Wędrował przez zaspy Laponii w towarzystwie reniferów. Jego ulubioną częścią świata jest Daleka Północ, gdzie spędził wiele miesięcy na Yukon Terytorium w Kanadzie. Pracował ciężko na wysokościach na Alasce. Tam też zarobił swój pierwszy 1000$. Specjalizuje się w fotografii outdoorowej.

Zajmuje się reportażem zagranicznym. Swoje artykuły i zdjęcia drukował w magazynie "Playboy", "Góry", "Sukces", dzienniku "Życie", "Super Express", magazynie "Gazety Olsztyńskiej", "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku", "Kobieta i Życie", "Cogito", "Zwierciadło" ,,Podróże", "CKM".Nawiązał współpracę z magazynem "Men's Health" i miesięcznikiem "Wiedza i Życie", jak również z innymi o tematyce podróżniczej. Współpracował również z firmami, dla których wykonywał zdjęcia reklamowe Nestle Polska, Mercedez-Benz, browar Dojlidy, Philips Polska, Kodak Polska, Oceanic SA itd. Współpracował z Polskim Radiem Olsztyn, Radiem Plus i TV, gdzie jako reporter zdaje telefonicznie relacje z dalekiego świata. Interesuje się walkami wschodu(uprawiał karate tradycyjne), sportami ekstremalnymi i biznesem. Przez 8 lat wyczynowo uprawiał tenis stołowy odnosząc liczne sukcesy na arenie krajowej. Autor trzech wystaw "Pieszo przez Pireneje", "Podróże sentymentalne" ,,W poszukiwaniu przygody". Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz europejskiej International Federation of Journalist. Z Josephem Conradem łączy go wspólna pasja: zamiłowanie do podroży morskich. Ma duszę reportera patrzącego na świat oczami dziecka. W 2000 r. założył agencje "PERDIDO" od pierwszego zdobytego swojego trzytysięcznika. Tłumacząc z hiszpańskiego "PERDIDO" znaczy zagubiony. Od jego nazwy zrodziła się nazwa agencji. Jego życiowa dewiza brzmi "Żyć silnie i intensywnie".

Samotnie spłynął pontonem rzekę Yukon, największą rzekę Alaski jako jeden z nielicznych Polaków. Zrobił to w 76 dni, 3100 kilometrów dzikiej żeglugi. Indianie o wyprawie Marcina mówili: Long Way, długa droga. Na pięciometrowym canoe przepłynął cały system rzeczny Mackenzie. Cztery tysiące kilometrów takimi rzekami jak Athabasca, Niewolnicza wraz gigantyczną Mackenzie. Wyprawa została nominowana do nagrody National Geographic Traveler w kategorii wyprawa roku oraz wyróżniona w kategorii wyczyn roku na ogólnopolskim spotkaniu podróżników Kolosy 2005. Swoje wyprawy relacjonował w programie "Pytanie na śniadanie" (TVP PR 2). Publikował swoje reportaże również w magazynie gazety codziennej "Fakt", magazynie "Żagle". Przeprowadzał na antenie Polskiego Radia Olsztyn rozmowy w swoim autorskim programie "Smak Życia" rekomendowanym przez polarnika Marka Kamińskiego.

Interesuje się modą. Autor książki ,,Pokonać siebie".Wydawnictwo Zysk i Spółka. Wypowiedź red.Heflicha

Spotkanie organizowane w ramach projektu Biblioteki Sopockiej Spis bohaterów

(Regulamin organizacji imprez/wydarzeń kulturalnych znajduje się na stronie Biblioteki.)

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie

Data:08.11 , 18:00

Godzina: 18:00

Bilety: -

Kategoria: Kultura

Adres: Kościuszki 14, 81-706 Sopot

WWW: www.mbp.sopot.pl

Email: mbp@mbp.sopot.pl

Tel.: 58 551-12-87

Fax: 58 550-08-90

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ