Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Skrzypek na dachu - Teatr Muzyczny w Łodzi

20.07 , 19:30

Musical Skrzypek na dachu to jeden z najsłynniejszych musicali, nieustannie i na nowo -od 1964 roku - wystawiany na scenach całego świata. Jego sławę utrwaliła ekranizacja Normana Jewisona z 1971 r. z wielką kreacją Chaima Topola w roli Tewjego. W Polsce prapremiera scenicznej wersji miała miejsce w 1983 r. w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Historię zapoczątkowała nowela Szolema Alejchema Dzieje Tewjego Mleczarza, opowiadająca o życiu i pogromach ukraińskich Żydów. Autor libretta musicalu Joseph Stein dosyć swobodnie wykorzystał fabułę oryginału, ale zachował klimat tamtych czasów, mentalność bohaterów, ich poczucie humoru i niezłomną wiarę w siłę tradycji. Te elementy również odnalazły się w piosenkach Sheldona Harnicka napisanych do genialnej muzyki Jerry’go Bocka. Gdybym był bogaczem, Tradycja, To noc, to dzień, Anatewka i wiele innych piosenek, stały się prawdziwymi przebojami musicalowymi.

Libretto opowiada o biednym mleczarzu, który po latach małżeństwa odkrywa, jak bardzo i niezmiennie kocha swoją żonę, swoje córki, swoją pracę i swego konia, o którego się troszczy, jak o członka swojej rodziny. Jako Żyd musi czasami wybierać pomiędzy miłością do bliskich a powinnością wobec tradycji. Ale przecież wszystko to sprawa dyskusji, którą prowadzi z samym Bogiem. Całość jest nieco nostalgicznym przywołaniem panoramy świata, ongiś tak barwnego i żywotnego, a dzisiaj już nieistniejącego.

Przedstawienie Teatru Muzycznego z Łodzi, wyreżyserowane przez Jana Szurmieja poprzedzi przedmowa Grażyny Torbickiej.

Organizator: "Orfeo" Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Casa Grande

Bilety w cenie: 50 zł, 70 zł, 90 zł, 120 zł, 150 zł do nabycia w kasie BART ul. Kościuszki 61, Sopot

Muzyka: Jerry Bock Libretto: Jospeh Stein Teksty piosenek: Sheldon Harnick Przekład: Antoni Marianowicz

Realizatorzy: Reżyseria i choreografia: Jan Szurmiej Kierownictwo muzyczne: Dariusz Różankiewicz, Roman Paniuta Dekoracje: Wojciech Jankowiak Kostiumy: Marta Hubka Kierownictwo chóru: Roman Paniuta

Obsada: W roli Tewiego – Zbigniew Macias oraz soliści, chór balet i orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi

Miejsce: Opera Leśna, Sopot

Data:20.07 , 19:30

Godzina: 19:30

Bilety: 50 zł, 70 zł, 90 zł, 120 zł, 150 zł

Kategoria: Kultura

Adres: Moniuszki 12, 81-829 Sopot

WWW: www.bart.sopot.pl; www.operalesna.sopot.pl

Email: sekretariat@bart.sopot.pl

Tel.: +48 58 555 84 40

Fax: +48 58 555 84 42

Organizator: Bałtycka Agencja Artystyczna BART

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ