Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

BZ WBK Press Foto 2017

04.08 - 22.08

wernisaż – 4 sierpnia (godz. 18.00)

spotkanie autorskie z laureatami konkursu – 4 sierpnia (godz. 16.30)

Chrześcijański krzyż w Iraku, zmagania triathlonistów na dystansie Ironman, emocje podczas Open’er Festival – zobacz 149 najlepszych zdjęć dokumentalnych z 2016 roku.

Od 4 sierpnia w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie można oglądać zdjęcia dokumentalne laureatów 13. edycji konkursu BZ WBK Press Foto. Wystawę otworzy wernisaż, który rozpocznie się o g. 18.00. Wcześniej o g. 16.30 odbędzie się spotkanie autorskie „Od pasji do profesjonalizmu” z lokalnymi laureatami konkursu. Wstęp wolny! Prezentowane zdjęcia zostały wybrane spośród blisko 8 tys. nadesłanych do konkursu. Podczas dwudniowych obrad Jury wyłoniło 149 najlepszych. Są wśród nich prace fotoreporterów z Gdańska: Renaty Dąbrowskiej, Macieja Moskwy, Mirosława Pieślaka i Łukasza Głowali.

W tym roku Jury po raz kolejny nagrodziło zdjęcia Macieja Moskwy (Testigo Documentary) od lat dokumentującego przebieg konfliktu na Bliskim Wschodzie. Tym razem zdobył on III miejsce w kategorii Życie codzienne za fotoreportaż pokazujący powrót chrześcijan do irackiego miasta Erbil-Ainkawa po wycofaniu się tzw. Państwa Islamskiego. Symboliczne zdjęcie z tego fotoreportażu zdobyło również I miejsce w tej samej kategorii (Życie codzienne, zdjęcie pojedyncze).

- Ta wyprawa do Iraku była dla mnie szczególnym przeżyciem. Spędziłem tam półtora miesiąca. Docierałem do skupisk i osad chrześcijan. Byłem na froncie walk w Mosulu, miejscu, gdzie irackim siłom udało się po tygodniach ciężkich walk wyprzeć islamskich ekstremistów ze wschodniej dzielnicy miasta. Dokumentowałem też powrót chrześcijan do miejsc, z których fundamentaliści islamscy zostali wyparci. Tu akurat widzimy krzyż zdemontowany z pięknego niegdyś kościoła św. Józefa znajdującego się w centrum miasta Erbil-Ainkawa, do którego powoli powracają chrześcijanie. Krzyż zostaje wniesiony na ciężarówkę i wkrótce zostanie przewieziony do jednego z seminariów duchownych – powiedział Maciej Moskwa. *

Renata Dąbrowska (Gazeta Wyborcza Trójmiasto) zdobyła I miejsce w kategorii Kultura i sztuka ze niezwykle malownicze zdjęcie publiczności podczas Open’er Festival. Mirosław Pieślak (Gazeta Codzienna Fakt) został nagrodzony I miejscem w kategorii Sport za fotoreportaż ze zmagań triathlonistów na dystansie Ironman. Jurorzy nagrodzili również Łukasza Głowalę (II miejsce, kategoria Wydarzenia) za zdjęcie Lecha Wałęsy wychodzącego z konferencji prasowej, podczas której były prezydent odniósł się do zarzutów współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski, freelancer. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 r. w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem.

Wystawie w Sopocie towarzyszą również dodatkowe atrakcje:

• bezpłatne dwudniowe warsztaty fotograficzne „Od pasji do profesjonalizmu” prowadzone przez Karolinę Jonderko – laureatkę tegorocznej edycji konkursu,

• spotkanie autorskie z Karoliną Jonderko oraz lokalnymi laureatami konkursu, które odbędzie się 4 sierpnia o godz. 16.30

• konkurs dla gości odwiedzających wystawę, w którym nagrodą główną będzie aparat Instax mini 70 z filmem. Szczegóły konkursu będą dostępne w miejscu prezentacji wystawy.

Organizatorem i mecenasem konkursu jest Bank Zachodni WBK, partnerem wystawy jest Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, partnerem technologicznym Fujifilm, a patronami medialnymi: dziennik Rzeczpospolita, TVP Kultura, Polskie Radio PR 1 oraz Interia.

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki

Data:04.08 - 22.08

Godzina: - - 00:00

Bilety: wstęp wolny (Karta Sopocka: wstęp wolny)

Kategoria: Kultura

Adres: Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

WWW: www.pgs.pl

Email: sekretariat@pgs.pl

Tel.: 585510621

Fax: 585513262

Organizator: Państwowa Galeria Sztuki

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ