Menu
PL EN
Stowarzyszenie turystyczne Sopot

Jan Ciągliński. Polski impresjonista

29.06 - 01.10

Prace z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki imienia B.G. Woźnickiego

Kurator wystawy: Igor Chomyn

Jan Ciągliński pozostaje w Polsce postacią wciąż nie dość znaną i nie dość popularną. Znakomity pejzażysta, pedagog, podróżnik i malarz światła.

Urodzony w Warszawie, gdzie przeżył pierwsze 20 lat i gdzie rozpoczął studia wyższe, do śmierci uważał się za warszawiaka. A przecież resztę swych dni spędził w Petersburgu, z tym miastem związał się na zawsze i jest to swoistym paradoksem: byłby pewnie bardziej popularny w Rosji i nieco podobnie jak Henryk Siemiradzki uważny za naszą wschodnią granicą po prostu za malarza rosyjskiego, gdyby nie jego testamentowy legat. Otóż na jego mocy cała pozostała w pracowni spuścizna przekazana została do polskich muzeów. Niewiele danych biograficznych przechowało się do naszych czasów po tym malarzu Najwięcej dowiadujemy się ze wspomnieniowej publikacji jego brata Józefa: „Jan Ciągliński. ZASADY- ŻYCIE - PUŚCIZNA” z 1939 roku. Był synem adwokata Franciszka i Emilii z Żulińskich; co ważne, jego matka była rodzoną siostrą Romana, członka Rządu Narodowego, straconego wraz z Romualdem Trauguttem na stokach warszawskiej cytadeli w 1864 roku. Ten dramatyczny fakt rodzinno-polityczny nie zniechęcił go do Rosji. Od wiosny 1877 do końca 1878 r. uczęszczał do warszawskiej Klasy Rysunkowej Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. Obaj wybitni pedagogowie byli absolwentami petersburskiej akademii i to najpewniej za ich namową Jan Ciągliński zdecydował się udać na studia nad Newę. Od lutego 1879 r. był wolnym słuchaczem w rosyjskiej ASP. Akademię ukończył w 1885 r., uzyskując tytuł „kłassnyj chudożnik” I stopnia za obraz „Chrystus przy sadzawce owczej”. W 1888 r. rozpoczął trwającą ćwierć wieku karierę wykładowcy. Wystawa prezentowana w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie obejmuje całą kolekcję dzieł Jana Ciąglińskiego liczącą 137 obiektów. Obrazy te znajdują się w zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki imienia Borysa Woźnickiego. W większości są to studia podzielone na cykle, najliczniej prezentowane są „Białe noce” i podróże na Krym. Również bogato i interesująco przedstawione są studia z egzotycznych podróży do Hiszpanii, Maroka, Tunisu, Włoch i Niemiec. Chyba najlepszym pejzażem kolekcji lwowskiej jest namalowany w 1898 roku plener Algeciras, ukazujący zakątek hiszpańskiego miasta na wskroś wypełnionego słońcem. Obraz ten w pełni odzwierciedla mistrzowski kunszt artysty, a zarazem odkrywa jego impresjonistyczne inspiracje. Polską publiczność czeka zatem otwarcie się na nowego i jeszcze niezbyt dobrze znanego malarza, którego sztuka wymyka się przyjętym przez naszą historię sztuki kategoriom. Miejsce Ciąglińskiego wciąż pozostaje niepewne. Opisanie, znalezienie kontekstów, wciąż jeszcze się nie dokonało, tak jak i nie doszło do wielkiej monograficznej wystawy tego malarza, która w XXI wieku ustaliłaby jego miejsce w sztuce polskiej oraz rosyjskiej. Przyczynkiem do tego na pewno jest sopocka wystawa, pierwsza w Polsce po II wojnie światowej.

Patroni medialni: Trójka Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Co jest grane24, Radio Gdańsk, In Your Pocket, Trójmiasto.pl, Pomorskie.eu, Prestiż

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki

Data:29.06 - 01.10

Godzina: - - 00:00

Bilety: bilet normalny – 10,00 zł bilet ulgowy – 7,00 zł bilet rodzinny – 18,00 zł bilet ulgowy szkolny (grupa minimum 20 osób) – 4,00 zł od osoby bilet dla słuchacza Uniwersytetu Trzeciego Wieku (grupa minimum 20 osób) – 4,00 zł od osoby (Karta Sopocka: 5 zł)

Kategoria: Kultura

Adres: Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

WWW: www.pgs.pl

Email: sekretariat@pgs.pl

Tel.: 585510621

Fax: 585513262

Organizator: Państwowa Galeria Sztuki

Wersja do druku

Komunikat.Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.[x] ZAMKNIJ